Lóval kapcsolatos szakkifejezések
Akadályverseny
Olyan versenyszám, ahol lónak és lovasnak egymás után több akadályt kell átugrania meghatározott sorrendben. Vannak összetett akadályok is.
Akció
Lépésben és ügetésben a lábemelés magasságát, a lábízületek és az izmok „akcióba” hozását fejezi ki. Magas akció esetén a ló magas lábemeléssel halad, ami igen mutatós; a hintós lovaknál részesítették előnybe. A magas akciójú lovak mozgása biztonságos (nem botlanak), de lovaglásnál kényelmetlen.
Állóképesség
A ló bírja a tartós igénybevételt, a nehéz munkát, valamint hosszú távolságot megtenni lovasával.
Állszíj
A kantárzat része, amelyet a ló álla alatt csatolunk össze. Megakadályozza, hogy a ló kitátsa a száját.
Bokkolás
A ló négy lábával egyszerre ugrik a levegőbe, és közben a hátát „felpúposítja”.
Cob
Angol kifejezés, amellyel a rövidebb lábú, zömök testalkatú hátas-, illetve kocsilovat illetik. Nem fajta, hanem típus.
Cross Country
Tereplovagló útvonal állandó, rögzített akadályokkal. A terepakadály-pályán a versenyzőknek egy adott időn belül kell végighaladniuk.
Csillag
A homlokon lévő fehér jegy.
Csukafej
Az orrhát profil vonala homorú. Általában az arab lovakra és az arab lóval nemesített fajtákra jellemző.
Csutakolás
A ló napi tisztítása, amelynek során levakarjuk, lekeféljük, és a patáit is kikapargatjuk.
Díjlovaglás
A lóidomítás magas fokon szervezett sportjának egésze. A ló egyre finomabb segítségeknek engedelmeskedve egyre nehezebb feladatok teljesítésére képes. Versenyszerűen művelik.
Díjlovaglás2
A lónak a fokozatosság elvén való idomítása, amelynek eredményét különböző szintű díjlovaglóversenyeken értékelik. Az idomítás célja, hogy a ló természetes jármódjait engedelmesen, könnyedén, művészi szinten mutassa be. A díjlovaglás olimpiai versenyszám.
Díjlovagló pálca
A díjlovagló lovak kiképzéséhez használt díjlovagló vagy hosszú pálca 110-120 cm hosszú és igen rugalmas. A ló ösztökélésére szolgál, ha a comb- és súlysegítség nem elegendő.
Díjugratás
A lovak ugróképességének versenye, amelynek során egy kb. 40-60 m-es pályán felállított, 12-18 akadályt kell a lónak megugrania lovasával meghatározott sorrendben és adott időn belül. A díjugratás olimpiai versenyszám.
Dongás mellkas
A széles bordaívek sok helyet biztosítanak a tüdőnek és a szívnek. A hidegvérű lovakra és a pónikra jellemző. A nagyon széles mellkas a hátaslovaknál nem nyújt előnyös ülést a lovasnak.
Egyszerű lovaglókantár
Egyszerű csikózablával ellátott kantárzat. Arra szolgál, hogy a lovat irányíthassuk, és minden körülmények között ellenőrzésünk alatt tarthassuk.
Fedett lovarda
Lovarda egy csarnokban vagy hangárban, amelyet egy kissé megdőlt, masszív deszkafal vesz körül.
Feladat
Meghatározott gyakorlat vagy részfeladat a díjlovaglás során.
Feszítőzabla
Kétzablás kantározás. A díjlovaglásban csupán bizonyos szint felett, tapasztalt lovasok használják. A képzett lovasoknak és lovaknak való feszítőzablához állazólánc is tartozik.
Félvér
Amikor a telivér lovakat más fajtákkal való keresztezésre használják, akkor az utódokat félvérnek nevezik. Magas félvérnek azokat hívjuk, amelynek ősei többségükben angol telivérek voltak.
Futószár
Mintegy 8 méter hosszú és 3 cm széles zsineg vagy szíj, amelynek egyik végén egy hurok, másik végén pedig egy kapocs található. Arra szolgál, hogy a lóval körben gyakoroljunk.
Hám
Fogatlovak szerszámzata. Két típusa van: a kumet és a szügyhám. A kumetet általában a nyugati országokban használják, Magyarországon a szügyhám terjedt el.
Hátszíj
A pej és a fakó lovak gerincélén a nyaktól a farokig végighúzódó, 1-2 cm széles, fekete szőrzetcsík.
Hóka
Az orrháton végighúzódó viszonylag széles, fehér sáv.
Jármód
Az a mód, ahogy a ló halad. A lónak három természetes jármódja van: a lépés, az ügetés és a vágta, valamint bizonyos fajtáknál (pl. az izlandiaknál) a poroszkálás és (pl. egyes póniknál) a szökdécselés.
Jegyek
A természetes jegyek bizonyos testrészeken (fej, lábvég) előforduló, a szőrköntöstől eltérő színű foltok. A jegyeket a ló azonosítása érdekében a törzskönyvi lapon, valamint a ló egyéb hivatalos okmányában pontosan fel kell tüntetni. Lásd hóka, kese, hátszíj, csillag.
Kengyel
Fémgyűrű egyenes talpi résszel, ebben nyugszik a lovas lába. A kengyelt egy hosszú bőrszíj, a kengyelszíj erősíti a nyereghez.
Kese láb
A fehér folt a lábtőig, illetve a csánkig terjed.
Kéz
Ennek a gyakran használt kifejezésnek több jelentése van. A lovardában vagy jobb kézre haladunk (azaz a lovas jobb keze mutat a lovarda belseje felé), vagy bal kézre (a lovas bal keze mutat befelé). Kezet váltani: átlósan átszelni a lovardát, hogy a patanyom elérése után ellenkező irányban lovagoljunk tovább. Lágy (finom) kezet adni: a szársegítséget puhán és finoman adni. Egy lovat kézen vezetni: a lovat gyalogosan kötőféken vezetni.
Kosfej
Ha a homlok és orrhát profilvonala domború, akkor a lovat kosfejűnek nevezik. Fékosfej, amennyiben csak az orrhát domború.
Kötőfék
Zabla nélküli kantár, amelyet a ló megkötésére és vezetésére használunk.
Követési távolság
Két lovas közti távolság. Biztonsági okokból a lovardában és a terepen is legalább két méter (kb. egy lóhossz) távolságot kell tartani az előttünk haladótól.
Küllem
A ló testi tulajdonságai. Ennek alapján lehet dönteni a ló hasznosításáról (pl. kocsiló, hátas használat stb.) és következtetni a várható teljesítményére.
Lépés
A ló leglassúbb természetes jármódja. Mind a négy láb a mozgás más-más mozzanatát végzi (felemelés, lendítés, letétel, kinyújtás). Lépésben négy patadobbanást hallunk.
Lósport
A lovak egymás elleni versenyében a gyorsaságukat, teljesítményüket értékeli kés hasonlítják össze. Ilyenek az angol telivérek részére rendezett galopp- és az ügető fajtájú lovak ügetőversenyei. A lóversenyeken a lova kegymás ellen versenyeznek, és az eredmény alapján a lovat részesítik díjban.
Lótenyésztő egyesület
Az egyes lófajták tenyésztési feladatait végző szervezet. Feladata az adott fajta megőrzése, népszerűsítése, fejlesztése; tenyésztésének szervezése, irányítása; tenyészszemlék, bemutatók tartása, a törzskönyvezés és a méneskönyv elkészítése, kiadása.
Lovassport
A lovasversenyen a lovas lovával egyedül, ellenfeleitől függetlenül végzi el a kitűzött feladatot, amelyet pontozással és időméréssel értékelnek. A lovassportágak közé tartozik az olimpiai versenyszámok közül a díjugratás, a díjlovaglás és a military, valamint a fogathajtása, a lovastorna, a tájlovaglás, valamint westerndíjlovaglás, az ún. reining.
Nyeregkamra
Az a helyiség, ahol a nyergeket, valamint a kantárokat tartják.
Nyeregkápa
A nyereg ívelt része a mar felett. Szükség esetén itt akár kézzel is megfogódzkodhatunk. Az ülés mögötti rész a hátsó nyeregkápa.
Nyitott lovarda
A lovas és a ló szabadban lévő kiképzése. Általában alacsony kerítés veszi körül. A nyitott lovardát használhatjuk díjlovagló négyszögként vagy ugratópályaként is.
Orrszíj
A kantárzat része, amelyet a ló orrnyergére helyezünk. Felerősíti a zabla hatását, és a helyén tartja azt.
Ostor
Különösen hosszú pálca mintegy 2 m hosszú szárral és kb. 3 m hosszú szalaggal, amelyet főleg futószárazáskor alkalmazunk segítségként.
Összetett verseny (military)
Teljesítményverseny, amely három részből áll: a díjlovaglásból, a terepakadályversenyből (cross) és az akadályversenyből (steeplechase).
Parád
A lovasnak az a tevékenysége, amelynek során felkelti a ló figyelmét, és a tempót is csökkenti (félparád), illetőleg a lovat megállásra kényszeríti (egész parád).
Patanyom
A ló patájának nyoma a lovardában. Az első patanyom a fal mellett fut, a második patanyom egy lépéssel mellette.
Pányva
Rövid, kampós kötél, amelyet a kötőfékhez erősítenek, és a ló vezetésére és megkötésére használják.
Sarkantyú
A lovaglócsizmához csatolható fém kengyel hátranyúló, változatos hosszúságú csúccsal. A sarkantyúk kis nyomásával a lovat hátsó lábainak nagyobb aktivitására ösztönözzük.
Segítségek
A lovas a segítségekkel hozza a ló tudomására, mit akar tőle. A természetes segítségek a combsegítség, a súlysegítségek és a szársegítések. A mesterséges tevékenységek a pálca és a sarkantyú, valamint az ostor.
Szakasz
Szakaszt alkotni: az egyik ló a másik után halad annak a patanyomában.
Szárak
Két széles, zablához erősített bőrszíj, amelyeket a lovas a kezében tart. A végükön egy kapoccsal összecsatolgatók (angol lovaglási mód), de külön is maradhatnak (westernlovaglás). A lovas a szárakkal irányítja a lovat.
Ugratópálya
Akadályokkal ellátott edzőterep az ugratást gyakorló lovak és lovasaik számára.
Ügetés
A ló további természetes, a lépés és a vágta közötti jármódja. Ügetéskor az átlós helyzetű két-két láb szinkronban mozog. Kiülés: a lovas szilárdan a nyeregben ül, és levezeti a rázkódásokat. Könnyű ügetés: a lovas minden második ütemre felemeli az ülepét a nyeregből, miközben a térdeivel támaszkodik meg.
Vágta
A ló leggyorsabb jármódja, amikor ciklusonként három patadobbanás hallható.
Zabla
Fémdarab, nem ritkán réz bevonattal (vannak gumiból is), amely a ló szájába helyezve gátolja az ajkak összeszorítását. A lovasnak lehetővé teszi, hogy a szárak segítségével irányítsa a lovat. Sokfajta zabla létezik. A leggyakoribb a csikózabla. A feszítőzabla (amelyhez feszítőlánc is tartozik) lényegesen élesebb.
Forrás: Lovaglás kártyák; Lovak és pónik
|