¤Összevető anatómia: Ember - ló
A lónak csak egyetlen lábujja van, és ennek egyetlen jábujjkörmén, a patáján jár. Így olyan elegánsan mozog, mint egy ballettáncosnő, és olyan gyors, mint Carl Lewis.
Közeli rokonság
Az ember és a ló anatómiáját, testfelépítését jól össze lehet egymással hasonlítani. A két csontváz közös pontjainak keresése közben alaposabban meg fogod ismerni a lovat.
Mind a négy lábon
Hogy egyáltalán összehasonlíthassuk a lovat és az ember, el kell képzelnünk, hogy az ember négykézláb jár, mégpedig kéz- és lábujjain. A ló patája tehát megfelel a mi kéz- és lábujjkörmeinknek. Nyilvánvaló tehát, hogy a ló egyetlen lábujjának hegyén közlekedi. A lábujj egészen a csüdízületig ér. A szárcsont tulajdonképpen a mi tenyerünknek vagy talpunknak felel meg.
Nagy hasonlóság
A mi karunk és a ló első végtagjai egyaránt felkarból és alkarból állnak, singcsonttal és orsócsonttal. Köztük fekszik a könyökízület, amely a lónál egészen a szegycsont közelében található. A ló hátsó végtagjai is nagyon hasonlítanak a mi lábainkhoz, felsőcombcsontból, térdízületből, szárcsontból és sípcsontból tevődnek össze. A ló térde nem sokkal a csípőízület alatt fekszik, és nagyon mozgékony térdkoronggal rendelkezik. Az ember karja és lába tehát a ló első és hátsó végtagjainak felel meg.
Kis Lovaglólexikon:
Növényevők (Herbivorok): kizárólag növényekkel táplálkoznak, ellentétben a hús- vagy a mindenevőkkel (Karnivorok vagy Omnivorok).
Patások: emlős állatok csoportja, amelyeknek lábujjait pata veszi körül. A lovak, tehenek, kecskék és disznók a patások csoportjába tartoznak
Lábujjon járók: olyan emlősök állatok, amelyek járás közben csak a lábujjaikkal érintik a talajt, pl. egypatások, kérődzők, kutyák, macskák. Az ember és a medve ellenben talpon járók. Járás közben az egész talpukkal a talajra lépnek.
Páratlan ujjú patások: az emlős állatok egy rendje, amelyeknél a test fő súlya a középső lábujjakon fekszik. Ide tartoznak az egyujjúak (lovak) és a háromujjúak (orrszarvúk, tapírok).
Nincs kulcscsont
A ló hosszú válla a mi lapockánknak felel meg. A ló válla azonban csupán a három szögletű lapockacsontból áll. A lónál hiába keresed a kulcscsontot! Ez a csont az embernél a törzset és a vállat kapcsolja össze. Megtalálható a majmoknál is. A legtöbb négylábú esetében viszont a törzset csupán izmok, ínszalagok és inak tartják a lábak közt.
Tudtad, hogy…?
…az ember rokonságban áll a lóval? Közös elődjük van, amelyből mindketten saját módjukon fejlődtek tovább. Így magyarázhatók meg a csontvázak közös vonásai.
A ló az állatok rendjében
Ha meg akarjuk érteni a lovak anatómiáját (testfelépítését) és létük lényegét, legalább nagyvonalakban ismernünk kell fejlődéstörténetüket is.
Ha megnézzük a következő fejlődéstörténeti táblázatot, kiderül, hogy a ló valóban rokonságban áll velünk, és ezért elég sok bennünk a közös vonás. Feltűnő az is, hogy a lovak családja sokkal kisebb, mint az emberek közvetlen rokonának tartott majmoké. Ez azt jelentené, hogy a lovak fejlődése talán zsákutcában ér véget?
A ló
A patások rendje
Páratlan ujjú patások
(a test fő súlya a középső lábujjon nyugszik)
Egyujjú patások családja
(ló, szamár, zebra)
Fajták: Equus caballus, a ló |
Az ember
A főemlősök rendje
(az első ujja szembeállítható a többivel)
Haplorhini alrend
(előreugró arckoponya nélküli főemlősök)
Simiae alrend
(majmok)
Catarrhini felső család
(magasabbrendű ősi főemlősök, keskeny orrú majmok)
Anthropoidae család
(farok nélküli majmok)
Hominidae
(mi és elődeink)
Fajta: Homo sapiens, az ember |
A ló és az ember
Az állatok birodalma
A chorda-állatok törzse
(a gerinchúrral és saját központi idegrendszerrel rendelkező állatok)
Vertabrata altörzs
(gerincesek)
Gnathostomata felső osztály
(állkapoccsal rendelkező gerincesek)
Osteichtyes osztály
(csontos állatok)
Sarcopterygies alosztály
(sípcsonttal és szárcsonttal)
Besorolás a Tetrapodák közé
(négy végtaggal és öt-öt lábujjal)
Mammifera alosztály
(emlősök)
A tejfogúak csoportjába való besorolás
Méhlepényesek felső rendje
(a fiatalok fejlődése a placentában megy végbe)
|
Forrás: Lovaglás kártyák
|